GEZİLECEK, GÖRÜLECEK YERLER

TATİL YAPMA NEDENİNİZ NE OLURSA OLSUN,
LONDON HOTEL EVİNİZ KONFORUNDA SİZLERİ BEKLİYOR OLACAK

Gemiler Adası ve Koyu

Gemiler Koyu Fethiye

Ortaçağda Smybola olarak bilinen, Muğla‘nın Fethiye İlçesinde, Ölüdeniz havzası içinde yer alan Gemile Adası veya Aya Nikola adası M.S. 5. yüzyıldan itibaren bilhassa dinsel içerikli yerleşimlerin oluşması ile önemli bir konuma gelmiştir.

Avrupa ve Doğu Akdeniz ülkelerinin ticaret ve seyahat gemilerinin uğrak yeri haline gelerek bir hac merkezi olmuştur. Birçok kilise ve Şapel yanında din eğitimi veren okullar da açılmıştır.

Adanın ismiyle ilgili bazı rivayetler vardır. Örneğin; adanın en yüksek noktasındaki kilisenin Aziz Nikolas’a ithaf edildiği ortaçağ dönemine ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir. Ancak bu Nikolas’ın Dermede doğduğu sanılan ve Noel baba olarak bilinen St. Nikolas olduğu konusunda mevcut bazı bilgilerin henüz doğruluğu veya reddi hala kesinlik kazanmamıştır.

1990 yılından bu yana yapılan yüzey araştırmalarında ada ve çevresinde 11 kilise tespit edilmiştir. Bunlardan 4’ü Gemiler Koyu‘nda, 1’i Karaca ören Adasında diğerleri ise Ölüdeniz ve Karaca Ören Koyu civarındadır. Gemile Adası çevresi, Hristiyanlık alemi için çok önemli bir merkez olarak görülmektedir. Adada dini yapıların dışında çalışan ve yaşayan insanların barınakları olan evlerde bulunmaktadır. Adanın kayalık olması nedeniyle kilise ve evlerin temelleri kaya içine oyularak yerleştirilmiştir.

Adanın karşısında bulunan, çam ağaçları ile çevrili ve müthiş kumsala da adını vermiştir. Bir ören yeri olan Gemiler Koyu’na giriş ücretlidir.

LONDON HOTEL’e sadece 6.8 mil / 11 km uzaklıktaki bu koy, günü birlik ziyaretle keyfi çıkarılması gereken bir yer.

Bu keyifli aktivite için Fethiye’ye geldiğinizde LONDON HOTEL ekibi olarak, sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.

Oda bilgilerimiz