GEZİLECEK, GÖRÜLECEK YERLER

TATİL YAPMA NEDENİNİZ NE OLURSA OLSUN,
LONDON HOTEL EVİNİZ KONFORUNDA SİZLERİ BEKLİYOR OLACAK

Fethiye Müzesi

Fethiye Müzesi

Antik Likya bölgesinin en batıdaki kenti Telmessos‘un üzerinde kurulmuş olan ve Teke yarımadasının liman kenti olan Fethiye Müzesi‘nde sergilenen eserlerin çoğunluğunu Fethiye ve çevresinden Vatandaşlarca getirilen eserler ve Müze sorumluluk alanındaki kazılardan bulunarak müzeye getirilen eserlerden oluşmaktadır.

Arkeoloji bölümündeki eserler M.Ö. 3000’den başlayarak Bizans Dönemi sonuna kadar tarihlenen Heykeller, Heykel Başları, Seramik, Cam ve Metal Eserler ile Sikkelerden oluşturulan guruplar halinde teşhir edilmektedir.

Arkeoloji Salonunda ayrıca bölge tarihi ve bölge kültürü hakkında önemli bilgiler sunan yazıtlarda yer almaktadır.

Bu yazıtlardan en önemlisi bölgenin klasik çağdaki halkının dili olan Likçe’nin çözümlenerek okunmasında önemli rol oynayan Üç Dilli (Tringual stel) yazıt da bulunmaktadır.

Etnografya salonun da ise, Teke yöresine has folklorik eserler (Dokumalar, Kıyafetler, İşlemeler, Takılar ve süs eşyaları ile ev gereçleri) teşhire sunulmaktadır.

Bu salondaki eserlerden biri de Üzümlü çevresinde dastar dokumacılığında kullanılan tezgâh çalışır durumda ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır.

Müze bahçesinde de açık teşhir olarak büyük ebatlı taş eserler yer almaktadır. Bunlar arasında Lahit mezarlar, yazıtlar ve Likya kültürünün önemli erlerinden Izraza anıtı sayılabilir.

LONDON HOTEL’e sadece 6.4 mil – 10.4 km uzaklıktaki müze, geçmişe yolculuk için sizleri bekliyor.

Bu keyifli aktivite için Fethiye’ye geldiğinizde LONDON HOTEL ekibi olarak, sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.

Oda bilgilerimiz